Bezpieczeństwo na stacjach benzynowych?

Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie jest generalnie prosta. Sporo z nas za pewne stwierdzi, że wystarczy nie stosować tam otwartego ognia. Jednak to stanowczo za mało.

odkurzacz na lśniących czystością brązowych panelach

Źródło: pixabay.com
Stacje paliwowe pojawiają się współcześnie jak grzyby po deszczu: ciągle obserwujemy budowane nowe punkty usługowe takiego rodzaju. Oferują one wszelkiego rodzaju paliwo, olej napędowy oraz gaz. Właściciele samochodów mogą wybierać pośród towarów o różnej jakości, proponowanych przez różnych producentów oraz różniących się cenach. Niektóre pojazdy potrzebują konkretnego typu paliwa, jak przykładowo gaz, lecz większość spala benzynę, a jej wybór jest zależny od chęci klienta – można zakupić zwykłą lub (fosforowanie) taką, jaka ma dodatkowe cechy. Jeśli rozchodzi się o nalewanie paliwa, dobrze wiemy, jakie zachować środki bezpieczeństwa. Całkowicie zabronione jest palenie papierosów w miejscu, gdzie zlokalizowane są zbiorniki paliwowe. Takie zachowanie grozi potężnym wybuchem, jest zatem niezwykle groźne. Każda osoba korzystająca ze stacji musi się bezwzględnie zastosować do tej zasady. Oprócz tego trzeba pamiętać, że przygotowując się do tankowania trzeba zgasić silnik – ewentualna jakakolwiek iskra może niezwykle źle wpłynąć na zlokalizowany tam zbiornik paliwa. Korzystniej więc dmuchać na zimne. Stacje benzynowe to praktycznie jedne z bardziej niebezpiecznych miejsc, jakie odwiedzamy. Te same zasady odnoszą się do osób, które zbliżają się pod zbiornik na olej napędowy.

Jednakże na bezpieczeństwo w takich miejscach wpływa nie tylko zachowanie kierowców, wydaje się, iż istotniejsze jest tu dopełnienie wszelkich norm bezpieczeństwa przez właścicieli konkretnej stacji paliw. Zalicza się do nich właściwa troska o dobry stan techniczny, w którym muszą się znajdować zbiorniki paliwowe – . Nie chodzi się tu jedynie o zagrożenie wybuchem. Kwestia ta jest o wiele poważniejsza. Jeżeli zbiorniki paliwa są nieszczelne, ich zawartość może wypłynąć, przedostać się do gleby, zanieczyszczając w taki sposób zasoby wód gruntowych, pobliskie grządki oraz i tym podobne. Z tego powodu właściciele stacji paliw muszą często przechodzić specjalne przeglądy, w czasie których wykryte zostaną wszystkie uchybienia. To samo przechodzi każdy zbiornik na olej napędowy, by znów otrzymać dopuszczenie do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*