Na co trzeba zwrócić uwagę podczas planowania inwestycji budowlanej?

Budowa domu jest niełatwym przedsięwzięciem. Decydując się na jej rozpoczęcie powinniśmy liczyć się z niespodziankami. Nie można niestety wszystkiego przewidzieć, bez względu na to czy będzie to konstrukcja większa czy tylko modernizujemy już istniejący budynek, zawsze może się przydarzyć coś, czego nie przewidzieliśmy.

W budownictwie coraz lepiej

Autor: Agencja inplusPR
Źródło: Agencja inplusPR
Legendarna jest niezawodność brygad budowlanych, dlatego warto dobrze obmyślić warunki umowy z budowlańcami tak, by nasze koszty nie okazały się zbyt duże. Dobrym wyjściem będzie najęcie dużej, sprawdzonej firmy. Chociaż wiadomo że zazwyczaj podobne firmy (rzetelnie omówione) bardziej się cenią, warto się nad tym zastanowić, ponieważ zbyt mała cena może być oznaką kłopotów takich, jak chociażby ukryte ponadplanowe opłaty za użycie sprzętu. Niska cena może również oznaczać nieodzowność najęcia przez naszego wykonawcę podwykonawcy oferującego na przykład mini dźwigi, którymi nasza ekipa nie dysponuje. Jednym słowem, projektując prace budowlane nie można kierować się jedynie atrakcyjną ceną. Klasycznym przykładem tego że cena nie jest wystarczającą podstawą w wyborach dotyczących inwestycji budowlanych mogą być tak duże roboty jak budowa dróg (stabilizacja cementem) ekspresowych. Na mocy regulacji o przetargach dla zlecającego najważniejsze znaczenie ma cena – im będzie ona niższa tym oferta lepsza. Nacisk na redukcje wydatków za wszelką cenę paradoksalnie podnosi koszta, bowiem dosyć często zdarza się że nie dotrzymywane bywają terminy, a to powoduje ponadplanowe koszty. Wiadomo bowiem, że jeżeli dana firma nie dała sobie rady, to jej następczyni będzie miała mocne argumenty na podniesienia ceny za sfinalizowanie zadania.

Z tej przyczyny – przed podjęciem jakichkolwiek rozstrzygnięć – watro zorientować się, czy realizator za atrakcyjnie niższą cenę będzie w stanie istotnie wykonać robotę którą mu zlecimy. O wiele łatwiejszą sytuację mamy wtedy, gdy praca którą mamy do wykonania jest drobna i okazjonalna. Wówczas wystarczy zwrócić się bezpośrednio do jednostki oferującej mini dźwigi (czytaj to) do wynajęcia. Warto także przy planowaniu budżetu przedsięwzięcia z góry założyć, że koszty będą wyższe od zamyślanych (o około 10 %).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*