Pielęgnowanie drzew owocowych albo szpilkowych to zajęcie dla osób, które bywają po trosze pracownikami fizycznymi, a po trosze artystami

Pielęgnacja zielni to zajęcie dla tych pań, które lubią spędzać czas na otwartym powietrzu. Owo zajęcie bywa miłe, jeżeli tylko nie trzeba zbyt ciężko pracować. I tak sadzenie kwiatów bądź grabienie liści jesienią to czynności, które łączyć się mogą z relaksem. Faceci, którzy pracują umysłowo po prostu marzą o tym, żeby popracować fizycznie, a lekki wysiłek jest dla nich nawet zalecany.

drzewo w ogrodzie

Autor: Susanne Nilsson
Źródło: http://www.flickr.com

Przecież skoszenie trawnika w przydomowym ogródku można wliczyć do tych mało mozolnych, a całkiem pożytecznych zadań. Tak czy inaczej, pielęgnacja zieleni to temat niezwykle szeroki i szczegółowo omówić go nie podobna, zatem spróbujmy się tutaj skupić tylko na zagadnieniu dotyczącym pielęgnacji drzew.
Jeśli w naszym ogródku rosną jabłonki, to właściwe każdego roku trzeba poświęcić czas obcinanie uschniętych lub tych zbyt długich konarów. A przycinanie drzew to także zajęcie dla osób o duszy artysty. Teraz panuje moda na drzewa, jakie rosną na terenach położonych nad Basenem Morza Śródziemnego, a mamy w tym miejscu na na uwadze np. cyprysy oraz tuje. Te drzewa można bez wysiłku formować, a otrzymane bryły dekorują każdy przydomowy ogród i wzbudzają podziw pośród pieszych.
O ile wyżej rzeczone czynności dają zadowolenie i poprawiają ponury nastrój, o tyle inne prace połączone z pielęgnacją koron lub całych okazów bywają już trochę bardziej wymagające i zazwyczaj kojarzone z iście ciężką fizyczną pracą (Driada – oferta na przycięcie drzew). Przykładowo, wycinka drzew angażuje właściwie grupę pracowników, którzy rzecz jasna muszą znać się na rzeczy. W przeciwnym przypadku prowadzenie takich prac grozi poważnymi konsekwencjami – tylko drwale wiedzą, jak ściąć drzewo, żeby spadło w danym kierunku i nie uszkodziło np. linii wysokiego napięcia.

tuja

Póki co powiedzieliśmy o artystycznym wymiarze pielęgnacji zieleni, ale tylko na terenie naszych prywatnych ogródków . Tymczasem w miastach, tak rozbudowanych jak Warszawa czy Poznań, możemy spacerować nawet po kilku rozległych parkach oraz kilkudziesięciu skwerach. Z jednej strony przycinanie drzew już posadzonych, a z drugiej sadzenie (nasadzanie drzew w Warszawie) nowych egzemplarzy to zajęcia dla pracowników pracujących w przedsiębiorstwach, które zajmują się utrzymaniem zieleni. Te osoby muszą nie tylko charakteryzować się tężyzną fizyczną, która jest niezbędna przy tego typu pracach, ale również kierować się zmysłem artystycznym – przecież do parku przybywa się po to, żeby nacieszyć oko pięknem zadbanej przyrody (stąd najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie firmy – zobacz tutaj).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*