Toalety publiczne: w jaki sposób prawidłowo wyposażać takie miejsca

Toalety publiczne to nie tylko te, które kojarzą się z niezbyt przyjemnym zapachem i niezachowaniem higieny. To także toalety szkolne, w pracy, w centrach handlowych itp. Muszą być one odpowiednio dopasowane do różnego rodzaju odbiorcy i spełniać wszystkie higieniczne normy. W jaki sposób i gdzie wyposażać takie miejsce?

Projekt publicznej toalety

Autor: Katarzyna Szpicmacher, Maja Matu
Źródło: Sanitec KOŁO Sp. z o.o.
Przede wszystkim należy dokładnie określić dla kogo będzie przeznaczona toaleta, gdyż – co oczywiste – zupełnie odmiennie będzie to wyglądać się w przypadku kobiet, mężczyzn czy dzieci, niepełnosprawnych. Warto także sprawdzić, które akcesoria są nam niezbędne, a które możemy traktować jako dodatek. Najgorszym typem toalet publicznych są te pachnące nieprzyjemnie, dodatkowo z zalaną podłogą, w której nie znajdziemy nawet kawałka papierowego ręcznika.

Zaciekawił Cię ten tekst? Jeżeli tak, to koniecznie sprawdź tutaj ochrona środowiska w toruniu inne tego typu materiały – one też są wartościowe.

W takim momencie często w ogóle rezygnujemy z korzystania. W związku z tym bardzo ważne jest, aby toaleta była dobrze wyposażona, miała prawidłową wentylację i przede wszystkim nie była mokra, a jej stan ciągle kontrolowany.

Początkowo warto zadbać, aby miejsce to było odpowiednio oznakowane. Osoba, która chce z niego korzystać nie powinna mieć problemów ze znalezieniem oznaczeń prowadzących do toalet. Oprócz tego warto zapewniać naturalne oświetlenie, które nie oślepi użytkowników i nie będzie sprawiać wrażenia, że miejsce nie jest czyste. W niektórych wypadkach warto wyposażyć takiego typu miejsca w lampy owadobójcze – polecana strona www. Może to być bardzo przydatne, w szczególności, kiedy do toalety wchodzimy z zewnątrz. Istotne są także odpowiednie materiały na podłodze czy ścianach. Muszą sprawiać, że ryzyko poślizgnięcia się będzie jak najmniejsze. Warto dokładnie przemyśleć też układ toalet.

Toaleta publiczna

Autor: SCA Svenska Cellulosa Aktiebolaget
Źródło: http://www.flickr.com
Przykładowo nie powinno się umieszczać pisuarów naprzeciwko drzwi wejściowych lub tak, by były widoczne w lustrach naprzeciwko wejścia. Zwiększa to poczucie komfortu zarówno korzystających, jak i wchodzących. Dobre jest także jeżeli w miarę możliwości jak najwięcej czynności można wykonać bezdotykowo, np. spłukiwać WC czy myć ręce. Użytkownicy czują się wtedy lepiej. Kiedy korzystamy z suszarek do rąk, warto zainstalować jeszcze dozownik z ręcznikami papierowymi, który może stać się bardzo przydatny podczas awarii. Konieczne są także oczywiście kosze na odpadki, dozowniki na mydło w płynie czy środki do dezynfekcji. Idealnie wyposażona toaleta powinna posiadać również uchwyty dla niepełnosprawnych, umywalki dostosowane do wzrostu dzieci czy stanowisko do przewijania dzieci. Wtedy jesteśmy gotowi na każdą możliwość.Należy niezwykle dbać o higienę toalet publicznych. Ludzie, którzy z nich skorzystają oczekują czystości. Powinniśmy nie zapominać właśnie przede wszystkim o użytkownikach i sprawić, żeby mogli się poczuć jak najbardziej komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*