Najistotniejsze witaminy dla czworonożnego przyjaciela w jego powszedniej diecie

Właścicielom czworonogów może się zdawać, że nie potrzebne im są jakiekolwiek suplementy czy też słuszna dieta. Jednak ma to duży wpływ na jego rozwój i stan zdrowia a także długość egzystowania. Znamy już witaminy, które muszą być wręczane psom niezależnie od ich rasy.

pies

Autor: romana klee
Źródło: http://www.flickr.com
Do elementów posiadających kluczowy wpływ na skórę układ nerwowy, przemianę materii przylegają witaminy i minerały. Jesteśmy w stanie je wręczyć za pomocą umyślnie skomponowanych suplementów lub też karmy. Raz za razem więcej firm produkujących witaminy dla psa zwraca uwagę na poprawne proporcje komponentów odżywczych, małą zawartość alergenów.

Jeżeli do tego dodamy zadowalające ilości witamin, mamy idealne danie dla naszego pupila. Dwie dominujące gromady witamin to te ,które rozpuszczają się w tłuszczach (A, D, E, K), oraz rozpuszczalne w wodzie (B, C i innego typu). Każda z nich ma uczestnictwo w przebiegach zachodzących w organizmie psa: witaminy rozpuszczalne w tłuszczach min. poprawiają proces widzenia, aktywują metabolizm wapnia i fosforu, wpływają na przebieg krzepnięcia krwi i są godziwymi przeciwutleniaczami. Witaminy rozpuszczalne w wodzie bronią np. układ nerwowy, wpływają na polepszenie przebiegu wzrostu, podtrzymują w godziwej kondycji skórę i włosy, odpowiadają za wydajny przebieg przemiany materii. Zobacz także dla szczeniąt.

Naturalnie nie każdego właściciela pupila stać na to, aby zagwarantować mu sposobną suplementację wyjątkowymi farmaceutykami, jednak to nie powód do tego, aby wcale nie dbać o to. Każde witaminy dla psa (polecamy szelki norweskie dla psa) możemy podać wraz z pożywieniem. np.: naturalnym źródłem witaminy A są: wątroba, nabiał, ryby, żółtka, jaja, drób, a również owoce i warzywa. Witaminę D przekażemy za pomocą przede wszystkim tłuszczy pochodzących z wątroby ryb, nabiału. Jej nieobecność może rodzić krzywicę, tym samym warto zwrócić na nią nacisk.

Obecna w produktach pochodzenia roślinnego witamina E i B (zarodki zbóż, oleje, ziarna roślin oleistych) jest naturalnym przeciwutleniaczem i szampańsko strzeże komórki przed za błyskawicznym starzeniem się. Witamina K znajduje się w mięsie, ale również w warzywach takich jak kapusta, szpinak i pietruszka.

Nie troszcząc się o dobre ilości składników, jakimi są witaminy dla psa w dziennej diecie, ryzykujemy pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej zwierzęcia. Ich niedostatek przekłada się na kłopoty skórne i morfologiczne – zgorszenie wyników badań, osłabioną sierść, słaby wzrok. Powinno się tym samym pamiętać o dobrym konstruowaniu potraw dla swojego czworonoga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*