Tanio i poprawnie? Wybór projektanta domu do budowy

Pytanie jaki typ obiektu mieszkalnego wybudować zadaje sobie co roku coraz więcej samodzielnych inwestorów. Jest to przecież decyzja, która będzie wpływać na kilkanaście, jeśli nie na kilkadziesiąt nadchodzących lat naszego życia. Wybierając projekt, niektórzy sugerują się wyceną, inni wyglądem, a jeszcze inni jego ustawnością wnętrza. Oczywistym jest stwierdzenie, że prawidłowa kombinacja wymienionych wcześniej uwarunkowań jest najbardziej korzystna jeśli chodzi o nasze przyszłe domostwo.

Od wewnątrz na zewnątrz

dach

Źródło: pixabay.com

Wybór właściwego projektu domu powinniśmy rozpocząć od zwizualizowania sobie jak będzie on prezentować się wewnątrz. Układ pokoi oraz ich wielkość przeważnie nie ulegają drastycznym zmianom, natomiast elewację budynku zawsze mamy możliwość przerobić, zmodernizować czy przemalować w taki sposób, by jej wygląd nas zadowalał. Jeśli więc zdecydujemy się na projekt, który wyśmienicie prezentuje się wizualnie, ale jednocześnie jest słabo wykończony i nieprzemyślany od wewnątrz, zaraz po urządzeniu się może nas czekać zawód.

Materiały do budowyNajczęstszym kryterium wyboru materiałów do budowy domu jest ich cena. Mając do wyboru cegły, bloczki czy najtańsze pustaki, wielu z nas zdecyduje się na tę ostatnią opcję. Jest to zrozumiałe i w większości przypadków usprawieliwione. () Jednak warto rozważyć pozostałe opcje, szczególnie gdy usytuowanie działki, na której planujemy postawić dom, jest w jakiś sposób nietypowe, np. działka znajduje się w górach, blisko lasu, itd. W takich przypadkach najbardziej rekomendowanym materiałem do budowy będzie tradycyjne drewno, na przykład w postaci bala. Dzięki temu nasz budynek zyska wyjątkowy charakter i z pewnością zaakcentuje niezwykłość miejsca, w którym został postawiony.

Dach nad głową

budowa domu

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle ważnym elementem naszego powstającego domostwa jest dach. Pozbawiony wad konstrukcyjnych i zbudowany z wytrzymałych elementów może zagwarantować nam spokój na lata. Częstokroć jednak, budowa (odwierty opole) poszycia dachowego i jego izolacja odbywa się niejako „po kosztach”, czy to z braku pieniędzy, czy to z pospolitego lekceważenia tego problemu. Tymczasem porządna izolacja może znacznie zredukować koszty ogrzewania domu. Przez mniejszą powierzchnię, izolacja dachu płaskiego będzie zawsze mniej kosztowna, niż przy dachu wielospadowym -poznaj szczegóły na izolacjepiankowe.com.pl. Jednak w obydwu wypadkach oszczędności wygenerowane przez docieplenie zwrócą się w krótkim czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*