W jaki sposób funkcjonuje obecnie zarządzanie mieszkalnych nieruchomości, krótki opis wspólnot mieszkaniowych.

Jeszcze całkiem niedawno osiedla bloków mieszkalnych zarządzane były przez spółdzielnie. Lecz duży zakres zmian w budownictwie mieszkaniowym w Polsce sprawił, że coraz częściej w miejsce spółdzielni zaczynają działać wspólnoty mieszkaniowe, jakie w oparciu o przepisy mogą funkcjonować od roku 1996. Wspólnota zawsze powstaje w przypadku, gdy w jakimś budynku znajduje się wiele lokali, a pierwszy będzie komuś sprzedany.

blok mieszkalny

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Mieszkaniowe wspólnoty nie są wprawdzie wyposażone w prawą osobowość, ale dają możliwość na sporo ważnych dla lokatorów spraw. Po pierwsze mogą zaciągać zobowiązania i nabywać prawa, a także pozywać i być pozywaną. Dzięki temu, że będą one miały one zdolność sądową, to mogą one brać udział jako jedna ze stron w sporach cywilnych z lokatorami. Poza tym wspólnoty decydują o wszystkich istotnych rzeczach związanych z podległym jej terenem i zarządzania nieruchomością. W szczególności może więc zdecydować o tym, kto i jak będzie zarządzał nieruchomością, jakie remonty mają być przeprowadzane i jaka będzie wysokość opłacanych zaliczek.

dokumenty

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z istotniejszych kwestii, które trzeba będzie podjąć, jest zarządzanie obiektami wchodzącymi w skład wspólnoty. Tu najczęściej zapada decyzja o tym, aby zatrudnić jakąś niezależną firmę, jaka będzie się zajmować wszystkimi rzeczami w ustalonym wcześniej zakresie. Firm które realizują zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi z Wrocławia jest kilka, dlatego też należy przy wybieraniu kierować się paroma istotnymi zasadami. Po pierwsze taki zarządca posiadać musi wszystkie wymagane prawem licencje i zezwolenia, to jest niezbędny warunek, żeby można było zaczynać taką współpracę. Oprócz tego trzeba się zorientować, jak prezentuje się kwestia kompetencji i doświadczenia pracowników takiej firmy. Musi ona posiadać fachowców z różnych obszarów, bo i zakres administracji najczęściej będzie dość duży. Z pewnością w składzie takiej załogi powinny być osoby które się orientują w sprawach księgowych, doświadczony prawnik (obsługa prawna przedsiębiorstw wrocław) a także sprawna ekipa remontowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*